lidová
kultura
Alfred Stawaritsch tradiční kovářství
Přítmí kovárny, oheň, žhavé železo a údery kladiva – to byly vjemy, které upoutaly Alfreda Stawaritsche (* 1942), když jako chlapec sledoval svého strýce při práci. V kovárně, děděné z generace na generaci, vyráběl strýc, Bohumír Kratochvíl z Hradečné, zemědělské nářadí, stavební kování, okování vozů a obstarával i podkování koní.
Životopis
Alfred Stawaritsch se vydal ve strýcových stopách a vyučil se kovářem. Většinu profesní dráhy pracoval v Sigmě Lutín, kde zaškoloval učně. V roce 1989 si splnil svůj sen a zřídil si vlastní kovárnu, ve které koval až do svých sedmdesáti pěti let po boku se svými dvěma syny, kteří pokračují v řemesle se zaměřením na umělecké kovářství dodnes. Jako jeden z mála kovářů ovládá pan Alfred techniku okování loukoťových kol. Dokáže také vyrobit a opravit rozličné kovové součásti vozů. On i jeho synové spolupracovali na obnově kočárů a vozů s Václavem Obrem, tvůrcem Muzea historických kočárů v Čechách pod Kosířem. Názorné ukázky jejich zručnosti můžete vidět na populární akci Josefkol, pořádané v zámeckém parku tamtéž.
Pan Alfred běžně koval a opravoval zemědělské a tesařské nářadí, jako například motyky, sekery, dláta, pořezy, hřeby, ale realizoval i velké projekty. Mezi ty nejnáročnější řadí opravu barokní brány u kostela v Kostelci na Hané:
„Ta brána pochází z roku 1747, a když jsme ji před desíti lety opravovali, byla v naprosto dezolátním stavu, takže jsme museli značnou část úplně nahradit.“
Kromě Josefkolu se otec se syny účastní řady domácích i zahraničních kovářských setkání: na hradě Helfštýně, na zámku v Brtnici, v Dunajské Lužné na Slovensku. Dále jej také můžete potkat také dnů tradičního a uměleckého kovářství v rakouském Ybbsitzu. Na řadě z těchto akcí byl pan Alfred poctěn za předvedené dílo či ukázkovou práci cenou nebo čestným uznáním. Ocenění převzal též z rukou ministra kultury České republiky, když mu byl v roce 2010 udělen titul Nositel tradice lidových řemesel.