Jízda králů
v Doloplazích
u Olomouce
Jízda králů v Doloplazích u Olomouce se koná každoročně v rámci místních hodů a cyrilometodějských slavností. Probíhá vždy v první červencový víkend. Aktéry jsou obyvatelé vesnice a z části (zejména jezdci) i ze sousedních obcí. Králem je vždy místní chlapec. Jeho výběr je pro rodinu poctou. Samotná jízda se koná jen jednou v roce jako součást místních folklorních slavností, kterým dominuje a je jejich nejvýznamnější částí.
V Doloplazích na Olomoucku, byla po desetiletích zániku zvyku svatodušní jízda králů obnovena v roce 1977 místním hanáckým folklorním souborem Olešnica.
Průběh Jízdy králů má ustálené schéma. Je prostorově omezena na hlavní ulici – náves. Jezdci a kolona dvou vozů se od budovy OÚ vydávají k první zastávce, kde probíhá veřejné požádání rodičů o krále. Králem bývá vždy chlapec ve věku 14–15 let z Doloplaz a podle zvyku je ustrojen do ženského kroje, na hlavě má pantlék. Na znamení mlčenlivosti drží ve svých ústech růži. Pro něj si přijíždí dva jezdci. Obřadné veršované vyžádání krále od rodičů bývá doplněno improvizovaným veselým slovem. Jízda pokračuje po vyžádání krále návsí v ustáleném pořádku. Průvod se zastavuje u jednotlivých stavení, aby pozdravili zde čekající rodiny a též vyžádali od nich obřadně výslužku. Král je na závěr vyzvednut svou rodinou a odveden domů k odstrojení.