top of page

lidová
kultura

Obr. 10.JPG

Marie Vojtková
výroba pantléků

Marie Vojtková (* 1955) se výrobě pantléků věnuje více než padesát let. Její učitelkou a mentorkou byla paní Ježová, sousedka z Kojetína, která zhotovovala pantléky již od třicátých let 20. století. Paní Ježová se výrobě věnovala jako jedna z mála, měla proto mnoho zakázek, a tak spolu se svojí asistentkou často pracovaly až do noci.

Životopis

Pantlék, bohatá koruna hanáckých nevěst a družiček, je jednou z nejatraktivnějších, nejkrásnějších a nejdražších součástek hanáckého obřadního svatebního oděvu. Demonstroval okázalost, důstojnost a majetnost, zároveň byl symbolem počestnosti a věrnosti. Převažující červená barva měla zajišťovat ochranu před škodlivými vlivy a zároveň měla mít blahodárný vliv na plodnost a hojnost. Protože se jednalo o velmi nákladnou oděvní součástku, která se navíc použila jen jednou za život, často bývalo zvykem, že si jej v rámci obce dívky půjčovaly.

Pantléky v současné době rozlišujeme na dva základní regionální typy – prvním je blaťácký (Prostějovsko), druhým východní (Přerovsko). Liší se výškou, barevností i zdobením. Konstrukčně lze pantlék rozdělit na tři hlavní části, a to na věneček (ze stuhy, stříbrné porty nebo z květin), čelenku (bohatě zdobený válec udávající výšku a také obvod celého pantléku) a korunu (završení pantléku, kompozice ze stuh a látkových květin).

Charakteristickým znakem jsou především fábory, široké červené pentle splývající na záda, na které se používá až 10 metrů stuh. Výroba jednoho pantléku zabere přibližně 60 hodin. Na zdobení se používají zrcátka, perličky, flitry, kamínky, korálky, stuhy a látkové květiny. Vše se pečlivě přišívá a připevňuje tak, aby pantlék vydržel opakované nošení i nepřízeň počasí. Celá koruna se může přizpůsobit obvodu hlavy, takže jej může vystřídat více nositelek.

Paní Marie ve své dlouholeté tvorbě dbá na respektování lokálních specifik a taktéž zohledňuje individuální přání zákazníků, což také odpovídá tradici. Kromě klasických pantléků vyrábí zmenšeniny pro krojované panenky nebo třeba miniatury pro hanácká (ostatková) práva. Celkem vyrobila a opravila více než sto pantléků. Zhotovuje je primárně pro potřeby souborů, příležitostně provádí rekonstrukce pro muzea. Její výrobky překročily hranice republiky a dostaly se do Švédska, Švýcarska a Ameriky.

Kontakt

Na vyžádání

V případě zájmu se obraťte na: mrkusova@vmo.cz

Obr. 8.JPG
bottom of page