top of page
_A6A0727.jpg

Miloslava Zatloukalová
pletení z lýka a ze slámy

Miloslava Zatloukalová (* 1959) je vzorovým příkladem činorodosti a podnikavosti. Dílna, která je zvenku obsypaná květy, je uvnitř plná ručně vyráběných slaměných ozdob, ošatek, kabelek a sotůrků. Její precizní práci s respektem pro tradiční postupy ocenilo již v roce 2006 Ministerstvo kultury titulem Nositel tradice lidových řemesel.

Životopis 

Pro severní část Drahanské vrchoviny bývalo pletení ze slámy typické jako forma podomácké výroby. Hlavními středisky byly Brodek u Konice a Lipová, kde fungovala dílna Ústředí lidové umělecké výroby, pro kterou pracovala také maminka Miloslavy Zatloukalové. Paní Miloslava pokračuje v jejích šlépějích, i když jako malou holku ji tato práce vůbec nebavila. Stačilo pár let, aby se vše otočilo a založila si vlastní firmu.

Během své praxe rozšířila původní sortiment výrobků i konkrétních vzorů a dnes kromě slámy plete také z rafiového lýka, zdobí velikonoční kraslice, tká hadrové koberečky a váže věnce ze sušených květin. K pletení ze slámy se používá žito, které má dlouhou tzv. kláskovou slámu (úsek mezi kolínkem a kláskem). Obilí se musí sklízet ručně – partner seče, paní Miloslava a její dcera obilí odebírají a svazují do snopů. Z pole se pak fůra obilí odveze na dvůr, kde se musí sláma zbavit nečistot. Nakonec následuje třídění stébel a řezání od kolínka  ke  kolínku na  silné, střední
a jemné části.

„Přes léto se nezastavíme. Je to nejnáročnější část roku. Přitom žito, které se pěstuje dnes, se s tím, co bylo dřív, nemůže rovnat. Dřív byla sláma vyšší než člověk, zato dnes mi sahá jen do pasu – vše se dělá kvůli výnosu obilí.“

Stébla se musí před pletením navlhčit, aby se nelámala. Jedním ze základních tvarů je tvar hrušky – dutý prostorový pletenec z pěti či šesti stébel. Pro udržení tvaru se ze začátku používá forma, která se později odstraní a dál se plete z ruky. Slaměné řetězy se připravují na tkalcovském stavu. Na výrobě, prodeji i propagaci se spolu s paní Miloslavou podílí dcera Veronika. Společně jezdí na nejrůznější akce, kde pletení názorně předvádějí. Jejich výrobky si můžete nakoupit na různých akcích u stánku, přes e-shop, v obchůdku přímo v  Brodku u Konice nebo v muzeích a prodejnách s dárkovými předměty.

bottom of page