Dne 18. dubna 2024 proběhlo udílení Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury, kde byli ocenění, mimo jiné, také tři noví Mistři tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje. Nominace na toto ocenění a dokumentaci práce těchto Mistrů provádí Regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu Olomouckého kraje, které spadá pod olomoucké Vlastivědné muzeum.
Tento titul se udílí těm, kteří se na mistrovské úrovni věnují nějakému, většinou zánikem ohroženému řemeslu, uchovávají znalosti a dovednosti nutné pro provozování tradičních rukodělných technologií, pracují na jejich zachování a předávají je dalším generacím. Obory tradiční rukodělné výroby jsou následující – pro představu uvádíme s příkladem:
Hlína (hrnčina, fajáns), sklo (např. malba na sklo, foukané a tvarované sklo), kámen (kamenosochařství, kamenictví), kov (kovářství, klempířství, drátování aj.), textil (výroba lidového oděvu, modrotisk, tkaní, výšivka, zpracovávání textilních vláken – bavlny, lnu apod.), pletiva (pletení ze slámy či proutí), dřevo (štípání, řezbářství, truhlářství), kůže (ševcovství, brašnářství), ostatní materiály a jejich kombinace (např. zdobení kraslic, výroba z perleti či kosti, obřadní pečivo, výroba hudebních nástrojů a další).
Za rok 2023 byli oceněni tři noví Mistři. Ti se dlouhodobě věnují činnostem, které mají pro Olomoucký kraj tradici a jejich znalost mezi veřejností v posledních letech rychle a intenzivně upadá. První oceněnou je paní Věra Zdařilová, pro kterou se zdobení kraslic slaměnou intarzií, kterému se věnuje více než šedesát pět let, stalo celoživotním koníčkem i posláním. Polepování či vykládání vajec slámou bylo v minulosti nejvíce rozšířeno na západní a jihozápadní části Hané, především na Prostějovsku, Konicku, Vyškovsku a také Boskovicku. Za typicky hanácké se nejčastěji považují kraslice barvené na černo.
Druhou oceněnou je Marie Vojtková, která se výrobě pantléků, bohaté koruny hanáckých nevěst a družiček, věnuje více než padesát let. Jde o jednu z nejatraktivnějších, nejkrásnějších a nejdražších součástek hanáckého obřadního svatebního oděvu. Jeho výroba je nesmírně zdlouhavá a náročná, což je jeden z důvodů, proč tuto součást lidového oděvu umí zhotovit už jen malá hrstka lidí.
Posledním z oceněných je Jan Tomíček, štukatér, jenž se zabývá tvorbou a památkovou obnovou štukatérské výzdoby štítu domu, přičemž se specializuje na architekturu Šumperska a Jesenicka. Hornohanácké a jesenické domy se vyznačují tradicí zdobení fasád ve stylu lidového klasicismu. Za dobu svého působení v tomto oboru pracoval na obnově fasád na několika památkově chráněných domech, a také vytvořil řadu nových, podle tradičních lokálních vzorů.
Oceněným gratulujeme a přejeme spoustu nadšení a elánu do další práce. Regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu nadále pracuje na identifikaci dalších Mistrů a zdokumentování jejich práce. To do budoucna povede k uchování tradičních technologií a znalostí, jež byly pro naše předky vlastní, pro další generace.
Pravidla pro udělení tohoto titulu naleznete zde.
Odkaz na webové stránky Olomouckého kraje s tiskovou zprávou o Cenách kraje v oblasti kultury za rok 2023 - zde.
Tvorba oceněných (lze posouvat šipkou):
Fotografie z předávání cen poskytl Olomoucký kraj a jejich autorem je fotograf Daniel Schulz:
Kommentare