top of page
Vyhledat

Olomoucký kraj má nová ocenění v oblasti nemateriálního kulturního dědictví

Obrázek autora: Mgr. Andrea MrkusováMgr. Andrea Mrkusová

Aktualizováno: 18. 12. 2024

Olomoucký kraj má nejen nového Mistra tradiční rukodělné výroby, ale i novou položku na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Olomouckého kraje.


Nemateriální kulturní dědictví, do kterého spadají památky nehmotné podstaty jako například folklor (hudební, slovesný, taneční), obyčeje, zvyky, tradice, obřady, vědomosti a znalosti našich předků – např. lidová řemesla, lidové léčitelství aj., dědíme po předchozích generacích. Ukotvuje nás ve společnosti, je zdrojem naší identity. Je něčím, co nám zanechaly předchozí generace. Pomáhá nám určit, odkud pocházíme a kde je náš domov. Toto nehmotné kulturní dědictví, na rozdíl od toho hmotného, existuje s lidmi a také s nimi zaniká. Je tedy velmi důležité o něj správně pečovat, dokumentovat jej a počínat tak, aby nedošlo k jeho zániku.


Z tohoto důvodu byly zřízeny indikační seznamy. Existují na mezinárodní úrovni (UNESCO), na úrovni celostátní – Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury v České republice, a na úrovni krajské – Olomouckému kraji náleží Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Olomouckého kraje, na nějž se zapisují významné statky v kraji. Dále existuje titul Mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje, který se uděluje lidem, kteří se na mistrovské úrovni věnují tradičnímu, většinou již zánikem ohroženému řemeslu. Péči o nemateriální kulturní dědictví jsou pověřeny Regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu, jež sídlí v každém kraji. To olomoucké je součástí Vlastivědného muzea v Olomouci. Úkolem takového pracoviště je identifikovat prvky tradiční lidové kultury, dokumentovat je, nominovat k zápisu na výše zmíněné indikační seznamy, prezentovat veřejnosti a pomáhat vytvořit takové podmínky, aby se zabránilo jejich zániku.


Mistr tradiční rukodělné výroby


Toto ocenění v roce 2024 získala Milena Malinová, která se věnuje paličkované krajce. Kromě výroby běžné paličkované krajky se specializuje na výrobu tzv. port, krajek z kovových nití k hanáckým kordulkám a kabátkům, které jsou součástí hanáckého ženského kroje. Tato technika je nesmírně náročná, a to zejména z důvodu povahy materiálu. Používá se tzv. Leonská nit, která se vyrábí obeskaním (ovinutím) příze kovovým nebo fóliovým páskem. Tyto nitě drhnou a nelze je snadno utahovat jako běžnou přízi, a proto je výroba kovové krajky výrazně náročnější a zdlouhavější než zhotovení běžné paličkované krajky. Tu vytváří pro krejzlíky, tacle, kapesníky a zástěry k hanáckým krojům. Dále se věnuje i současné tvorbě, dělá např. krajkové vánoční i velikonoční ozdoby, šperky či převádí grafiky malíře Karla Langera do krajky.






Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Olomouckého kraje


Na tento seznam se zapisuje lidová ústní tradice a vyjádření, lidové interpretační umění (folklor), lidové komunitní zvyklosti, obřady a slavnostní události, lidové vědomosti a zkušenosti aj. V roce 2024 byly na Seznam zapsány Hodové oslavy na sv. Jana Křtitele ve Věrovanech. Jedná se o oslavy, které představují široký soubor obyčejů a zábav, které mají duchovní i světskou část. Nejvýznamnějším prvkem, a nutno říci, že i unikátním z pohledu celé střední Moravy, je střílení z obecního kanónu, které je tradováno údajně již od prusko-rakouských válek z roku 1866.




36 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

تعليقات


تم إيقاف التعليق.
bottom of page